Zasada działania
Filtracja magnetyczna może być stosowana w niemal dowolnym środowisku, gdzie problem stanowią ferro- i paramagnetyczne zanieczyszczenia cieczy.
Typowe filtry z barierami mechanicznymi pozostawiają cząstki o rozmiarze poniżej 5 mikronów krążące w cieczy. Cząstki te znaczącą wpływają na parametry cieczy i przyczyniają się do gromadzenia bakterii w układzie. Zjawisko takie nie występuje w filtrach magnetycznych, które usuwają cząstki o rozmiarze poniżej jednego mikrona.
Po zapełnieniu filtra zanieczyszczenia są usuwane z magnesu i mogą zostać poddane recyklingowi z niedużym ubytkiem cieczy. Dodatkowo w przypadku filtrów Micromag specjalna konfiguracja magnesów zapewnia to, że kanały pozostają otwarte nawet gdy filtr jest zapełniony. Dzięki temu nie dochodzi do zatkania czy wzrostu ciśnienia.
Oszczędności
- Dzięki wydajnej filtracji płyny starczają na dłużej. Mniejsze zużycie cieczy to mniejsze wydatki.
- Przez cały okres eksploatacji filtra nie są potrzebne żadne materiały eksploatacyjne.
- Ręcznie czyszczone filtry magnetyczne nie wymagają dodatkowego zasilania. Magnetyczne filtry samoczyszczące wymagają tylko niewielkiej ilości energii na proces oczyszczania.
- Oszczędności można uzyskać również dzięki możliwości recyklingu zanieczyszczeń. Nie jest konieczna specjalistyczna utylizacja.
Zastosowania
Obróbka/wykończenie metali
- Ciecze: Chłodziwa
- Zastosowania: szlifowanie, frezowanie, gładzenie, docieranie, wykańczanie precyzyjne, cięcie laserowe, obrabiarki
- Ciecze: Płyny czyszczące
- Zastosowania: Mycie części, stanowiska czyszczące
- Ciecze: Płyn/olej
- Miejsce: Układy hydrauliczne, stanowiska do badań
- Ciecze: Olej, olej napędowy, benzyna, biopaliwa
- Zastosowania: Czyszczenie zbiorników, miejsca wlotu i wylotu cieczy, dystrybutory paliwa
- Ciecze: Olej
- Miejsce: Zastosowania ogólne, obsługa techniczna przekładni
- Ciecze: Płyny hydrauliczne
- Zastosowania: Ogrzewanie mieszkaniowe i przemysłowe
Ekologia
Filtracja cząsteczek jest skuteczniejsza niż w przypadku konwencjonalnych filtrów mechanicznych. Zapewnia to dłuższą żywotność cieczy, a w konsekwencji jej mniejsze zużycie. Dodatkowo zanieczyszczenia mogą być poddane recyklingowi jako pojedyńcza substancja.